Budapeszt – kraina Dunajem i Pálinką płynąca

Budapeszt – stolica Węgier – przez wielu uważany za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Każdy, komu dane było go odwiedzić, wie jakie jest to unikatowe miejsce. Mało kto wie, że nazwa Budapeszt, pochodzi z połączenia trzech miast: Budy, Obudy (prawy brzeg Dunaju) i Pesztu (lewy brzeg Dunaju). Różnicę pomiędzy obiema częściami miasta, można dostrzec gołym okiem. Peszt jest bardziej nowoczesnym miejscem, z wieloma atrakcjami i znacznie większym natężeniem ruchu. W przypadku Budy ma się wrażenie, że czas się tam nieco zatrzymał.

Jak dotrzeć do Budapesztu?

Jak zawsze najważniejszą i zarazem najtrudniejszą częścią jakiejkolwiek podróży jest dotarcie do upragnionego miejsca. Budapeszt jest miejscem, do którego z Polski możemy dotrzeć zarówno samochodem, busem jak i samolotem. W moim przypadku wybór był dość prosty – samochód. 460 kilometrów, jakie dzieli Rzeszów i Budapeszt da się pokonać w około 5-6 godzin. Większość trasy to autostrady i drogi ekspresowe, które niestety są płatne. Koszt najtańszej winietki, która upoważnia nas do podróżowania po wszystkich drogach płatnych przez 10 dni to 2 975 forintów – czyli około 40 zł. Zakupić je można na granicy lub przez stronę internetową operatora (https://ematrica.nemzetiutdij.hu/). W moim przypadku, aby skrócić trasę, zakupiłem także winietki na drogi ekspresowe na Słowacji (koszt 10 euro – https://www.eznamka.sk/selfcare/home/).

Większość dróg ekspresowych, jak i autostrad, zarówno na Węgrzech jak i na Słowacji jest w dobrym stanie (porównywalna z Polskimi). Gorzej wypadają „darmowe” drogi pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ stan nawierzchni pozostawia na prawdę dużo do życzenia. Ceny paliw na Węgrzech są bardzo zbliżone do polskich i wynoszą około 350 forintów (około 4,70 zł).

Noclegi w Budapeszcie

Drugą ważną rzeczą, jaką należy zorganizować (najlepiej przed wyjazdem) jest nocleg. Budapeszt jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem, dlatego w sezonie wakacyjnym oraz w bardziej popularnych terminach (jak chociażby Sylwester), możemy mieć problemy ze znalezieniem miejsca blisko centrum w dogodnej cenie.

Przykładowo: trzyosobowy, ponad 30m2 apartament, w którego skład wchodziły dwa oddzielne pokoje, prywatna łazienka oraz mini aneks kuchenny w okolicach Sylwestra kosztował za 400 złotych/noc. Cena obejmowała śniadanie oraz korzystanie z atrakcji takich jak mini basen (niestety niska temperatura nie pozwoliła nam na kąpiele). Poza sezonem ceny są niższe o około 70% i prywatny dwuosobowy pokój można dostać już w cenie około 150 złotych za noc. Jeśli interesowałyby nas pokoje wieloosobowe, to ceny zaczynają się już od 40 złotych za noc.

Komunikacja miejska

Nasz hotel znajdował się około 7 km od centrum miasta. W Budapeszcie nie stanowi to żadnego problemu. Dobrze rozwinięta komunikacja miejsca pozwala na dojazd nawet z tak odległych punktów do centrum w kilkanaście minut. Autobusy na wyznaczonych trasach kursują średnio co 5-15 minut, a kursy nocne odbywają się przeważnie raz na godzinę. W Budapeszcie funkcjonuje również metro – jedno z najstarszych na świecie. Pierwsza nitka (żółta) została otwarta w 1896 roku. Łącznie do dyspozycji mamy 4 nitki (żółta, czerwona, niebieska, zielona).

Ceny biletów:

  • Bilet jedno przejazdowy – 350 HUF (ok. 4,75 zł)
  • Bilet dwu przejazdowy przesiadkowy – 530 HUF (ok. 7,20 zł)
  • Bilet okresowy 24 godzinny – 1650 HUF (ok. 22,50 zł)
  • Bilet okresowy 72 godzinny – 4150 HUF (ok. 56.50 zł)
  • Bilet okresowy 7 dniowy – 4950 HUF (ok. 68 zł)

Budapest Card

Budapest Card jest turystyczna kartą miejską, która upoważnia nas do darmowych wizyt w najpopularniejszych muzach oraz zapewnia zniżki na inne atrakcje. Dodatkowo, dzięki tej karcie możemy również korzystać z komunikacji miejskiej zupełnie za darmo. Budapest Card można nabyć na 24, 48, 72, 96 i 120 godziny. W sumie wykorzystać ją możemy w ponad 70 miejscach. Pełną listę obiektów z jakich możemy korzystać w ramach tej karty znajdziemy tutaj.

Ceny kart:

  • 24 h – 18.05 EUR
  • 48 h – 27.55 EUR
  • 72 h – 35.15 EUR
  • 72 h junior – 28.50 EUR
  • 96 h – 44.65  EUR
  • 120 h – 53.20 EUR

Aktualny cennik można sprawdzić tutaj. Karty można nabyć także w punkcie odbioru, niestety ceny są wtedy wyższe o 5%.

Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Budapeszt to miasto, które ma bardzo szeroką ofertę atrakcji dla turystów. Na dobre poznanie miasta i zwiedzenie wszystkich najpopularniejszych miejsc, potrzeba minimum 3 dni, od rana do wieczora. Chciałbym przedstawić Wam TOP 10 miejsc, które według mnie powinno zobaczyć się w Budapeszcie.

Góra Gellerta

Olbrzymie wzgórze (235 metrów), położone niemal w samym centrum miasta (po stronie Budy). Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który według legend, zamknięty w drewnianej beczce został zrzucony ze szczytu. W miejscu, w którym rzekomo zginął, postawiono jego posąg. Znajduje się on około 1/3 wysokości góry. Drugim przystankiem będzie znajdująca się na szczycie Cytadela. Wznoszona w latach 50-tych XIX wieku, potężna fortyfikacja obronna, stanowiąca funkcję kwatery dla wojsk austriackich, dzisiaj spełnia rolę muzeum i restauracji. Na wzgórzu znajdziemy także Pomnik Wolności. 40-metrowy posąg przedstawiający kobietę, trzymającą gałązkę palmową stanowi symbol zwycięstwa. Ze szczytu góry będziemy mogli podziwiać cudowną panoramę miasta.

Zamek Królewski

Kolejnym charakterystycznym miejscem, znajdującym się w jednej linii z wzgórzem Gellerta, jest Zamek Królewski. Powstała w XIII wieku budowla obronna była wielokrotnie przybudowywana. Na szczyt można dostać się pieszo, autobusem lub specjalną kolejką torową (bilet kosztuje około 1200 HUF). Wstęp na dziedziniec, taras zachodni i wschodzi jest bezpłatny. Jeżeli interesowałoby nas zwiedzanie znajdujących się wewnątrz muzeów, musimy zakupić bilet. Na ternie zamku odwiedzić możemy między innymi:

  • Muzeum Historii Budapesztu – koszt wstępu to około 2000 HUF (27 PLN) – jeśli posiadamy kartę Budapest Card, nie będziemy musieli płacić za bilet
  • Wystawa Galerii Narodowej – bilet wstępu kosztuje około 1800 HUF (24 PLN) – ponownie jeśli mamy zakupioną kartę Budapest Card, wejdziemy za darmo
  • Biblioteka Narodowa – koszt biletu to około 1000 HUF – (13 PLN) –
  • Wystawy czasowe – liczne wystawy, których ceny wahają się od 500 HUF do 2000 HUF – z kartą Budapest Card można uzyskać nawet 20% zniżki

Z tarasów znajdujących się po obu stronach zamku będziemy mieli idealny widok na panoramę miasta, w której skład wchodzi między innymi Parlament oraz most łańcuchowy.

Baszta Rybacka i plac świętej Trójcy

To kolejny obowiązkowy punkt znajdujący się po tej stronie Dunaju. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród turystów. W samym centrum placu znajduje się kolumna morowa, będąca pamiątką po epidemii dżumy, która nawiedziła tę część Europy w XVII wieku. Jednak to co przyciąga tutaj tysiące turystów każdego dnia to Kościół św. Macieja  oraz Baszta Rybacka. Wejście do Kościoła to koszt 1500 HUF (20 PLN). Dodatkowo istnieje możliwość wyjścia na wieżę kościelną, niestety nie mogę znaleźć informacji odnośnie kosztów wejścia.

Baszta Rybacka to śnieżnobiałe mury otaczające cały plac, z których podziwiać można panoramę Dunaju. Wejście na basztę często jest darmowe, głównie poza sezonem (np. styczeń). W okresie wakacyjnym bilet kosztuje około 900 HUF (ok. 12 PLN)

Będąc w tym miejscu, warto również odwrócić się plecami do Dunaju i odejść kilka kroków. Wśród wąskich uliczek rozciągających się w każdym kierunku znaleźć można kilka ciekawych miejsc, takich jak Kamienicę Pod Czerwonym Jeżem, pomnik Andreasa Hadika, a kawałek dalej Muzeum Hospital in the Rock.

Parlament

Najbardziej znanym i charakterystycznym miejscem w Budapeszcie bezapelacyjnie jest Parlament. Neogotycki budynek, rozciągający się nad brzegiem Dunaju, z charakterystyczną, czerwoną kopułą, wyróżnia się na tle pozostałych budynków. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc. Wokół budynku rozciąga się ogród z kilkoma bardzo ciekawymi pomnikami. Jeżeli interesuje nas zwiedzanie wnętrza parlamentu, jest to jak najbardziej możliwe. Bilety można nabyć tutaj (zalecam kupić bilety przez internet, ponieważ jest to bardzo oblegane miejsce) za 2000 HUF (27 PLN).

Miniwersum

Miniwersum to olbrzymich rozmiarów makieta Budapesztu oraz innych miast europejskich (jak chociażby Wiednia). Idealnie odwzorowane lokalizacje, pełne ruchomych elementów, robią duże wrażenie. W wielu miejscach możemy znaleźć różnego rodzaju smaczki, które nie rzucają się od razu w oczy. Krowa „Milka”, robot kroczący AT-AT znany z filmów George’a Lucas’a, czy T-Rex z Parku Jurajskiego – to tylko przykładowe easter eggi umieszczone na makietach.

Dodatkową zabawą jest uruchamianie różnych aktywnych elementów. Co kawałek dostępne są panele z przyciskami, których wciśnięcie wyzwala jakąś akcję. Niektóre widoczne są od razu (jak poruszający się pojazd), innych trzeba szukać kilka minut.

Cena biletu wstępu to 2400 HUF (ok. 32 PLN).

Plac Bohaterów

Jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie, otoczony budynkiem Muzeum Sztuk Pięknych z jednej strony oraz Pałacem Sztuki z drugiej. Na samym środku placu znajduje się Pomnik Tysiąclecia z archaniołem Gabrielem na jego szczycie. Bezpośrednio za nim, po obu stronach, znajduje się kolumnada z posągami ważnych historycznych postaci.

W okolicy placu można znaleźć również jedną z najpopularniejszych term oraz ZOO.

Ogród zoologiczny

Ogród Zoologiczny w Budapeszcie jest bardzo ciekawym miejscem, nie tylko ze względów na bogatą faunę i florę, ale także zagospodarowanie przestrzeni. Oryginalnie zaprojektowane wybiegi, duża ilość pawilonów (jeden znajdujący się w skale) i punkt widokowy znajdujący się w jego centrum. Brzmi interesująco? I tak jest. Mimo, że moja jedyna wizyta w tym miejscu odbyła się zimą, kiedy spora ilość zwierząt znajdowała się w pawilonach, był to bardzo miło spędzony czas.

Sam ogród nie jest duży i przejście go w całości zajmie nam jakieś 2-3 godziny. Zwierzęta jakie możemy spotkać to między innymi tygrysy, niedźwiedzie polarne i koala. Dodatkową atrakcją są wolno chodzące kangury oraz emu. Należy uważać także w pawilonach tropikalnych, ponieważ gryzonie, które nie są ograniczone w żaden sposób, mogą znajdować się na naszej ścieżce.

Ceny biletów to 2500 HUF (ok. 35 PLN).

Centralna Hala targowa

Jest to idealne miejsce, w którym można kupić pamiątki turystyczne oraz wszystkie produkty charakterystyczne dla Węgier. Możemy nabyć tam zarówno papryczki w każdej formie, produkty monopolowe (takie jak palinka), czy rękodzieło.

Wyspa Małgorzaty

Chociaż nie zapewnia nam niezliczonych atrakcji, na pewno jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Budapeszcie. Znajdziemy tutaj baseny z wodą termalną, największą na Węgrzech fontannę, ruiny klasztoru, studnię multimedialną, ogród japoński czy darmowe mini zoo. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Cała wyspa ma około 2,5 km długości. Można ją spokojnie przejść na piechotę lub objechać autobusem. Jest to idealne miejsce na wypoczynek lub romantyczny spacer.

Tropikarium

Znajdujące się w centrum handlowym na obrzeżach Budapesztu tropikarium, było jedną z atrakcji, jakie zwiedzaliśmy zawsze w dzień wyjazdu, jako ostatni przystanek podróży. Podzielone na kilka sal, w których zetkniemy się z różnymi klimatami. Początek nie jest zbyt zachęcający, ponieważ znajdziemy tam głównie ryby słodkowodne występujące w Dunaju. Efekt „WOW” zaczyna się od drugiej sali. Pełne tropikalnych zwierząt takich jak węże, żółwie i małpy. Dodatkowo należy uważać na głowę, ponieważ możemy zostać trafieni przez nisko latające ptaki.

Kolejnym przystankiem będzie tropikalna kładka, biegnąca nad wybiegiem dla krokodyli. Tutaj też zaobserwować można cykl dnia i nocy (a raczej tropikalnej burzy). Co kilkanaście minut, zasłaniane są wszystkie okna i rozpoczyna się burza, której towarzyszy ulewny deszcz, grzmoty oraz błyski. Ponad kładką rozciąga się kolejna sala z tropikalnymi ekspozycjami. Znaleźć tam możemy ptaki, małpy, gady oraz stawonogi. Następnie przechodzimy tunelem, nad którym rozpościera się ogromne akwarium z płaszczkami i rekinami. Bezpośrednio za tunelem znaleźć możemy dziesiątki akwariów z rybami.

Ostatnim przystankiem jest basen z płaszczkami. Nie byłoby tutaj nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że możemy włożyć do niego rękę i pogłaskać przepływającą płaszczkę.

Cena biletu 2.500 HUF (35 PLN).

Podsumowanie

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekają nas w stolicy Węgier. Budapeszt to przepiękne miasto, które warto odwiedzić i poznać. Warto również udać się w boczne uliczki (zwłaszcza po stronie Budy) i poszukać miejsc, o których nie znajdziemy informacji w internecie (jak chociażby hotel znajdujący się w skale).

Ze swojej strony zachęcam Was do odwiedzenia Budapesztu, zwłaszcza, jeśli nie byliście tam nigdy wcześniej. A jeśli mieliście już okazję zwiedzić stolicę Węgier, to czekam na Wasze wrażenia. A może polecicie mi coś, co warto będzie zobaczyć podczas kolejnej wizyty?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments